Biskup opolski Andrzej Czaja proponuje program odnowy Kościoła, życia rodzinnego i społecznego.

Program ten będzie realizowany w diecezji opolskiej w sześciu krokach od kwietnia do listopada. - Nie żyjmy tylko światem wirtualnym, zadbajmy o więcej otwartości w sercu, w domu, na plebanii, w relacjach między nami - tłumaczy ks. biskup.

Sześć kroków naprawy Kościoła według bpa Andrzeja Czai:

Krok pierwszy (na kwiecień) to prostota i otwartość. Kolejne przedstawiają się następująco: dobry przykład (maj), troska o ubogich (czerwiec), braterskie upomnienie (wrzesień), wspólna modlitwa (październik), przebaczenie i pojednanie (listopad).

- To Jezus nam podpowiada, w jaki sposób odnowić Kościół, nasze życie rodzinne i społeczne – wskazuje biskup Andrzej Czaja. - W ten sposób z każdym miesiącem będziemy mogli pójść krok dalej, jeżeli się zaangażujemy w realizację tych chrystusowych podpowiedzi.

Kwiecień – prostota i otwartość

Biskup opolski zainspirował się tekstem 18. rozdziału Ewangelii Mateusza. Przykładem prostoty i otwartości, uniżenia jest w tym tekście dziecko, które Pan Jezus stawia za wzór. Sam Pan Jezus jest doskonałym przykładem prostoty i otwartości - mówi bp Andrzej Czaja w filmie, który na stronie diecezji opolskiej zapowiada nowy program.
Przyszedł na świat w stajni, ubóstwie i chłodzie, ogołocił się z Boskiego majestatu. Głosząc Dobrą Nowinę, też wszędzie z prostotą przemawiał i posługiwał. Nie dbał o blichtr ani o imponowanie innym. Przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc, nie zgasił tlącego się płomyka, nie złamał trzciny nadłamanej. Stał się posłuszny aż po śmierć krzyżową. Także po Zmartwychwstaniu nie okazuje tryumfalizmu, ale właśnie prostotę, gdy mówi po imieniu do Marii, je posiłek z uczniami i rozmawia w drodze do Emaus.
Ordynariusz opolski podkreślił też przykład otwartości pierwszych chrześcijan, choć przyszło im żyć w świecie nieprzychylnym. Biskup Andrzej Czaja zachęca, aby czerpać z przykładu dawnego Kościoła. Podpowiada, jak dziś wierni mogą realizować prace nad sobą.(…) Na początek w postawie prostoty chciejmy sobie uświadomić, że jest Bóg i drugi człowiek. Nie tylko ja, moje problemy.

Biskup opolski zaproponował konkretne postawy wynikające z prostoty wobec Boga i ludzi:
- modlitwę rano, w południe i wieczorem,
- lekturę Pisma Świętego w naszych domach,
- krótki komentarz do liturgii słowa w czasie codziennej Mszy św. głoszony przez duszpasterzy.

Biskup zapowiada, że kapłani diecezji każdego dnia będą w przestrzeni internetowej dzielili się komentarzem do fragmentów Ewangelii na każdy dzień. W tym celu na platformie YouTube założono kanał pod nazwą eVerbum. Kapłan zwraca się również do kapłanów, aby podczas każdej Mszy świętej dzielili się krótkim komentarzem do Ewangelii. – To będzie światło dla naszych wiernych – przekonuje biskup.

Dostrzegajmy drugiego człowieka

- Nie żyjmy tylko światem wirtualnym - mówił. - Dostrzegajmy drugiego człowieka. On jest ważniejszy niż moje radości, moje problemy i potrzeby. Zadbajmy o więcej otwartości w sercu, w domu, na plebanii, w relacjach między nami. Nie możemy sobie pozwalać na to, żeby przechodzić obojętnie obok człowieka w potrzebie.

- Jeśli są ludzie, którzy mnie zranili, budzą antypatię, to nawet jeśli trudno ci się do nich uśmiechnąć, zdobyć się na dobry czyn, to pomódl się w intencji tego człowieka - dodał. - Nie zapominajmy o otwartości między duszpasterzami a wiernymi. Otwórzmy się na wszystkich parafian (…) - Niech każdy coś z siebie da, a wszyscy postąpimy co najmniej krok do przodu i po czasie zobaczymy, że nasze życie jest między nami lepsze, a w sercu mamy więcej pokoju i dobra – zachęca bp Andrzej Czaja.

- Te sześć kroków ma nas doprowadzić w grudniu do rozpoczęcia obchodów Jubileuszowego Roku Odkupienia 2025 - dodaje ks. Chyla. - Kościół opolski chce się do tego wydarzenia przygotować, stając się wspólnotą otwartą, życzliwą, serdeczną poprzez zbliżenie się do Pana Boga i do drugiego człowieka. Jeśli duszpasterze i wierni naprawdę te kroki podejmą, będziemy się mogli cieszyć z odnowy Kościoła.

Na podstawie: https://deon.pl/kosciol/pilne-jak-naprawic-kosciol-bp-andrzej-czaja-przedstawil-program-szesciu-konkretnych-krokow,2791520
https://opolska360.pl/biskup-opolski-proponuje-program-odnowy-kosciola-zycia-rodzinnego-i-spolecznego, https://nto.pl/szesc-krokow-naprawy-kosciola-opolskiego-po-pierwsze-miec-prostote-i-otwartosc-jezusa/ar/c13-18451537

Opracowała Gabriela Seifert-Knopik


Porządek Mszy Św.

 

Niedziela

07.30

9.00 (Grotowice)
11.00 (rodzinna)
18.00

Poniedziałek 18.00
Wtorek 18.00
Środa 8.00
Czwartek 18.00 (szkolna)
Piątek 18.00
Sobota 8:00
17.00 (Grotowice)

 

 W niektórych okresach roku litugicznego, wybrane dni świąteczne i uroczystości oraz w związku z innymi nietypowymi sytuacjami powyższy stały plan liturgii może ulec zmianie. 
Informacje na ten temat umieszczane są w planie intencji oraz ogłoszeniach na konkretny tydzień 
(proszę sprawdzać w zakładce aktualności).


Okazja do spowiedzi codziennie ok. 15 minut przed każdą Mszą Św.