Jedna z największych struktur w naszym ciele. Największy mięsień oddechowy.

Wdech… wydech… wdech… wydech… i tak średnio 80 lat.

 

shocked emoticon 400 204269737
(Ale to nie dotyczy oczywiście naszej Parafii, bo w naszej Parafii ludzie  żyją dłużej !!! ostatnio nawet był wywiad z Panem, co ma 95 lat i dwa miesiące)   

 

 

 

 

przepona_1.jpg

 

Dlaczego poświęcamy temu nasz dzisiejszy temat?


Przede wszystkim oddech to składowa prawidłowej postawy ciała i prawidłowego funkcjonowania naszych narządów i mięśni. Co nam daje, jak wspomaga i co powoduje w naszym organizmie jej nieprawidłowe funkcjonowanie..?

O TYM DZIŚ.

 

przepona_2.jpg

 

Podczas wdechu przepona obniża się. Wzrasta przez to ciśnienie wewnątrz brzucha. Trzewia również przemieszczają się do dołu. Podczas wydechu jest sytuacja odwrotna.

Zaburzenie tego procesu powoduje np. płytki oddech, zmniejszoną tolerancja wysiłkowa, za duże rozluźnienie mięśni brzucha, wzrost lordozy lędźwiowej, uniesienie mostka, bolesność stawu krzyżowo – biodrowego, bóle głowy, a nawet astmę.

Poprzez skurcz, a w konsekwencji zwiększenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej odruchowo zwiększa stabilność tułowia/kręgosłupa. Zbyt mała sprawność przepony w swojej funkcji oddechowej jest również mocno skorelowana z osłabieniem funkcji posturalnej, co w konsekwencji może być przyczyną nawracających niespecyficznych bólów dolnego odcinka kręgosłupa. Zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej jest również bardzo ważne dla optymalnej pracy układu wydalniczego i sprawnych procesów mikcji, defekacji i parcia.

 

przepona_3.jpg

 

 

Sprawność przepony jest bardzo istotna dla optymalnych warunków pracy układu sercowo-naczyniowego. Tu dużą rolę odgrywa trenowanie świadomego, głębokiego oddychania przeponowego. Może mieć to korzystny wpływ na obniżanie ciśnienia krwi (zarówno skurczowego jak i rozkurczowego), obniżenie częstości skurczów serca czy na wzrost natlenowania tkanek oraz zwiększony odpływ krwi żylnej z naczyń narządów wewnętrznych.

Zbyt niskie ustawienie przepony (w pozycji wydechowej) powodujące zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej może przyczyniać się do utrudnionego odpływu krwi żylnej z narządów wewnętrznych oraz kończyn dolnych. Może skutkować to w konsekwencji powstawaniem żylaków kończyn dolnych lub żylaków odbytu (hemoroidów). Ograniczenie ruchów przepony lub ich brak należy spodziewać się ograniczonej funkcji oddechowej lub dysfunkcji oddechowych.

Zbyt wysokie ustawienie przepony może powodować zmniejszoną ruchomość klatki piersiowej podczas wdechu, zaburzenie powstawania właściwego podciśnienia w klatce piersiowej podczas wdechu, przez co zmniejsza się wentylacja i ilość tlenu w płucach.

 przepona_4.jpg

 

Oddychanie torem przeponowym

Zwane również oddychaniem torem brzusznym. Jest częściej spotykane i bardziej widoczne u mężczyzn, mimo iż każdy niezależnie od płci posiada takie same tory oddychania (brzuszny, piersiowy i żebrowo-przeponowy).

Ruchy oddechowe przepony dostrzega się w ruchach przedniej ściany brzucha. Przy wydechu przepona się rozluźnia i wpukla w obrąb klatki piersiowej. Odbywa się to pod wpływem pociągania płuc w efekcie ich sprężystości i napięcia mięśni brzucha.

Co jest zatem dla nas z dzisiejszej lekcji ważne?

 

1. Oddech jest baaaardzo ważny! Stymuluje prace mięśni, narządów.
Ułatwia utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Działa relaksacyjnie i wspomagająco układ moczowy, trawienny.

 

2. Naucz się prawidłowo oddychać. Tor przeponowy jest bardzo ważny. Dużo oddechów przez nos jest zalecane. Wydech jest bardzo ważny. Zalecane jest wykonywanie wdechu nosem i długi wydech ustami (2x dłuzszy od wdechu). Dzięki czemu z czasem pojemność tlenowa płuc się zwiększy co korzystnie wpłynie na nasz organizm. Ćwiczenia te możesz wykonywać w dowolnej pozycji i miejscu.

 

3. W ćwiczeniach z trenerem, na siłowni, na zajęciach jogi czy innych bardzo ważny jest oddech. Juz wiecie, że nie bez powodu. To bardzo ważny element, który pozwala również przez jego stymulacje rozluźnić się innym mięśniom.

 

4. Wiele problemów, dolegliwości, które dotyczą składowych ciała w obrębie przepony i kręgosłupa lędźwiowego  ma często związek właśnie z przeponą. Mało osób o tym wie, a lekarze często nie zwracają nam na to uwagi.

 

5. Przepona zawiera wiele otworów i w jej obrębie znajduje się dość sporo narządów. Wiemy już, że nasz organizm działa jako całość, zatem stymulowanie działania przepony poprzez prawidłowy oddech, a przede wszystkim nie zapominanie o oddechu. Dlaczego mowa o zapominaniu?
Często wykonujemy jakąś trudną czynność np. Dźwiganie na pelnym wdechu. No i tyle. Dobrze wiemy przeciez ze na wdechu mięśnie są mocno spięte zatem uniesienie czegoś jest zwyczajnie łatwiejsze. No tak.. ale… przecież po wysiłku i spiętych mięśniach należy się im też jakiś odpoczynek i rozluźnienie. No niestety, a o tym to się już zapomina.

 

6. Prawidłowy oddech pozwala w naszym organizmie zatrzymać niepożądane procesy braku równowagi ciśnień – co w konsekwencji daje optymalne ciśnienie które zapobiega odkładaniu się krwii, tworzeniu zatorów, obrzęków, czy żylaków.

 

7. W sytuacjach wymagających zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, takich jak: wypieranie moczu, defekacja, parcie porodowe czy wymioty, przepona odgrywa rolę tłoka w cylindrze utworzonym przez mięśnie ścian brzucha (mechanizm tłoczni).

Przepona lubi pracować!

Jak niemal każdy prezes wielkiej i znaczącej korporacji jest pracoholikiem i poświęci wszystko, aby zapewnić dobre funkcjonowanie firmy. Jeśli zatem w swoim ciele mamy tak oddanego pracownika – czemu nie zwiększyć jego wydajności?

przepona_5.jpg

 

 

 

 

Pozdrawiam,

Natalia Komarnicka


Porządek Mszy Św.

 

Niedziela

07.30

9.00 (Grotowice)
11.00 (rodzinna)
18.00

Poniedziałek 18.00
Wtorek 18.00
Środa 8.00
Czwartek 18.00 (szkolna)
Piątek 18.00
Sobota 8:00
17.00 (Grotowice)

 

 W niektórych okresach roku litugicznego, wybrane dni świąteczne i uroczystości oraz w związku z innymi nietypowymi sytuacjami powyższy stały plan liturgii może ulec zmianie. 
Informacje na ten temat umieszczane są w planie intencji oraz ogłoszeniach na konkretny tydzień 
(proszę sprawdzać w zakładce aktualności).


Okazja do spowiedzi codziennie ok. 15 minut przed każdą Mszą Św.