WITAMINA E I K
Witamina E obejmuje swą nazwą dwie grupy związków organicznych: tokoferole i tokotrienole.
To ważne, bo każda z nich posiada cztery formy: alfa, beta, gamma i delta. Najbardziej aktywny biologicznie jest alfa-tokoferol i to właśnie on dominuje w naszym pożywieniu. Jednak pozostałe formy witaminy E, choć mniej aktywne, dla organizmu są tak samo ważne.
Witamina E chroni krwinki czerwone przed przedwczesnym rozpadem i uczestniczy w transporcie tlenu do komórek mięśniowych, podnosząc wydolność mięśni.
O jej prawidłowy poziom powinni dbać cukrzycy, ponieważ zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, oraz osoby cierpiące na chorobę Parkinsona i Alzheimera, gdyż spowalnia procesy starzenia się mózgu.
Wykazano, że jej suplementacja u kobiet może łagodzić lub niwelować objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak bóle głowy, obrzęk piersi i nerwowość. Związek ten wpływa także pozytywnie na aktywność komórek układu odpornościowego, wspomagając znacząco jego działanie, a tym samym chroniąc organizm przed infekcjami.
Witamina E jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Hamuje utlenianie tłuszczów, obecnych zarówno w błonach komórkowych, jak i we krwi. Co w rezultacie obniża poziom złego cholesterolu - zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej.
Związek ten hamuje także agregację płytek krwi, zmniejszając jednocześnie ryzyko pojawienia się zakrzepów. Z tego powodu ma duże znaczenie w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego.
Witamina E, niszcząc wolne rodniki, które uszkadzają DNA komórek organizmu, ogranicza prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym opóźnia starzenie się skóry, poprawia jej wygląd, a ponadto wpływa korzystnie na funkcjonowanie narządu wzroku.
Wytwarzana jest wyłącznie w roślinach. Naturalnym źródłem tego związku są głównie oleje roślinne – słonecznikowy, rzepakowy, kukurydziany. Warto wiedzieć, że oleje tłoczone na zimno zawierają go o około 75% więcej niż te otrzymywane drogą rafinacji. Do produktów bogatych w witaminę E należą również: orzechy włoskie i ziemne, migdały, pestki dyni, pełne ziarna zbóż oraz warzywa, w tym kapusta, szpinak i sałata.
Witamina E jest odporna na działanie wysokich temperatur, ale niszczy ją mrożenie oraz ekspozycja na tlen i promieniowanie słoneczne. Dlatego oleje i warzywa bogate w ten związek warto przechowywać w ciemnym miejscu.
Dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę E zależy od płci i wieku. U dorosłego człowieka wynosi ono od 8 mg u kobiet i 10 mg u mężczyzn do ponad 20 mg u osób starszych.
Niedobór witaminy E u osób z dobrze zbilansowaną dietą zdarza się bardzo rzadko.
Objawy niedoboru witaminy E:
• osłabienie koncentracji, zmęczenie, anemia
• zaburzenia funkcjonowania mięśni,
• zwiększona podatność na infekcje,
• pogorszenie się wzroku, bezpłodność
Na braki witaminy E najbardziej narażone są osoby chore na celiakię i mukowiscydozę, palące papierosy.
WITAMINA K
Witaminą K nazywamy grupę związków organicznych o podobnej strukturze chemicznej. Wyróżniamy dwie naturalnie występujące rodziny: witaminę K1, syntetyzowaną w roślinach, oraz K2, którą syntetyzują bakterie.
Witamina K jest niezbędnym czynnikiem w procesie krzepnięcia krwi. Potrzebujemy jej także, by zachować mocne kości i zdrowe zęby – wraz z witaminą D3 jest konieczna do skutecznej mineralizacji (stąd też często występują obie w postaci suplementu diety D3 Z WITAMINA K). Dodatkowo, osoby regularnie spożywające produkty bogate w witaminę K mają mniejsze ryzyko rozwoju miażdżycy, ponieważ poprawia ona elastyczność tętnic i zapobiega ich zwapnieniu.
Niedobór witaminy K
Skutki niedoboru witaminy K to między innymi częste i trudno gojące się siniaki, krwotoki z nosa, choroby układu sercowo-naczyniowego, zwiększona łamliwość kości i osteoporoza.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią szczególnie powinny zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie, ponieważ, jak pokazują badania, niedobór witaminy K u matki może zwiększyć ryzyko wystąpienia anomalii kostnych i krwotoków u dziecka.
Taka sobie CIEKAWOSTKA !
Japończycy cieszą się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Znacznie rzadziej niż mieszkańcy innych krajów zapadają na choroby sercowo-naczyniowe, mają silniejsze kości i mocniejsze zęby. Być może sekret tkwi w natto – bardzo popularnej w tamtym regionie potrawie. Natto to poddane procesowi fermentacji nasiona soi. To jeden z najbogatszych w witaminę K produktów – w 100 gramach zawiera jej aż 900-1000 μg, podczas gdy dzienne zapotrzebowanie dla dorosłego człowieka wynosi w przypadku kobiet jedynie 55 μg a mężczyzn 65 μg. Pomimo charakterystycznego smaku i zapachu, to danie zyskuje popularność w Europie i coraz częściej możemy znaleźć je w menu dalekowschodnich restauracji.
Stosowanie diety bogatej w warzywa o zielonym kolorze, ser żółty i jaja z powodzeniem ustrzeże nas przed niedoborem witaminy K. Jeśli zależy Ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, postaraj się, by Twoje posiłki były jak najbardziej różnorodne. Najzdrowsze będą lokalne, sezonowe produkty, a swój jadłospis łatwo urozmaicisz, włączając do niego od czasu do czasu egzotyczne produkty. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę K, japońskie natto sprawdzi się znakomicie. Pamiętaj też o tym, by regularnie wykonywać profilaktyczne badania krwi i kontrolować poziom witamin oraz minerałów.
PODSUMOWANIE
Z witaminami jest tak, że jak sami mogliście zauważyć – stosowanie odpowiedniej diety bogatej w tłuszcze, białka, sporą ilość warzyw zwłaszcza tych jak najmniej przetworzonych powoduje, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo na poziomie ochrony zdrowia fizycznego, ale nie tylko.
Dużo chorób wymaga dodatkowych suplementacji – tak jak to jest w niedoczynności tarczycy czy chorobie powiązanej z nią - Hashimoto. Tu potrzeba często dodatkowo suplementacji jodem, witaminą d czy magnezem. Dzieje się tak, że sama niedoczynność tarczycy zmusza nas pacjentów (Tak w tym przypadku także i mnie) do suplementacji w zakresie niedoborów spowodowanych chorobą i trudnością we wchłanianiu ich.
Prawidłowa diagnoza choroby, sprowadza się także do związanych z tym ograniczeń we wchłanialności i w ewentualnych niedoborach, jakie mogą przy nich występować.
Witamin, związków i minerałów jest znacznie więcej niż te, które sama pozwoliłam sobie wam przytoczyć. Nie mniej jednak przedstawiłam te, które są ze mną na co dzień i dzięki którym łatwiej mi się komuś pomaga. Podstawowa wiedza fizjoterapeuty, nic więcej – to, że to totalnie nie moja działka i nie moje wykształcenie. Mimo wszystko uważam, że jako osoba zajmująca się problemami innych ludzi – warto znać podstawy innych dziedzin, z którymi często się współpracuje.
Tym artykułem kończymy tematy witamin i innych. Ale spokojnie… jeszcze po wakacjach tu wrócę ze świeżymi tematami ! Odpocząć też kiedys trzeba.😉
Więc wszyscy odpoczywamy!!!
Gdybyście mieli pytania, chęci poruszenia tematów (uprzedzam, że realizuję tylko te tematy, o których mam jakiekolwiek pojęcie, inne niestety nie poruszam).
Gdybyście mieli ochotę piszcie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dobrego tygodnia, miesiąca, wakacji !
Pozdrawiam, Natalia Komarnicka