Już w III w. znano post 40 godzinny przed Wielkanocą. Potem w niektórych miejscach świata i Kościoła rozszerzono go do tygodnia; od IV w. był post 40 dniowy, a od VII w. taki jak obecnie: od Środy Popielcowej trwający ok. 6 i pół tygodnia. W VII w. pojawiło się tzw. przedpoście, w Polsce znane jako zapusty. Zniesione zostało w ramach reformy liturgicznej po Soborze Watykańskim II.
Liturgia w Wielkiego Postu pozbawiona jest radosnych elementów: zawołania "Alleluja" i hymnu wyzwolonych "Chwała na wysokości Bogu...". Kolor Kolor fioletowy podkreśla charakter pokutny, postny, prawie żałobny tego okresu liturgicznego. Wyjątkiem są nieliczne uroczystości i święta przypadające w tym okresie, które mają swoje kolory oraz tzw. różowa niedziela - IV Niedziela W.P. (Niedziela "laetare" = "wesel się").
· Droga Krzyżowa i kalwarie - We wczesnym średniowieczu w Jerozolimie próbowano odtworzyć drogę krzyżową Chrystusa Pana. Zwyczaj pobożnego rozważania Jego cierpień przeszedł w XII / XIII w. do Kościoła Rzymskiego dzięki duchowości franciszkanów, dominikanów i mistyków cysterskich. Budowano kaplice - stacje utrwalające w pamięci poszczególne cierpienia Jezusa i tworzono tzw. kalwarie.
W Polsce najsłynniejsze są: Kalwaria w Zebrzydowicach (Zebrzydowska ) k. Krakowa, w Wejherowie, w Pakości, w Wambierzycach i w Kalwarii Pacławskiej. Pochodzą one z ok. XVII w. Liczą często sporo powyżej 14 stacji, a zwyczaj tworzenia i obch*odzenia tylko 14 stacji przyjął się dopiero w XVIII w.
· Gorzkie Żale (i kazania pasyjne) - Nabożeństwo ułożone na wzór dawnej przedsoborowej modlitwy kapłańskiej (brewiarza). Składa się z trzech części, których elementami są "Pobudka" i trzy modlitwy. Każdy fragment ma swoją własną melodię, a całość jest śpiewana. Przy okazji Gorzkich Żali często wygłasza się specjalne wielkopostne - pasyjne kazania. Jest to nabożeństwo czysto polskie, powstało przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie ok. 1707 r.
Na podstawie artykułu Iwony Lipka, Redakcja "Ecclesia Nostra" (Szczytno)

Porządek Mszy Św.

Niedziela 9.00 (Grotowice)
11.00 (rodzinna)
18.00
Poniedziałek 18.00
Wtorek 18.00
Środa 8.00
Czwartek 18.00 (szkolna)
Piątek 18.00
Sobota 8:00
17.00 (Grotowice)

 

W niektórych okresach roku litugicznego, wybrane dni świąteczne i uroczystości oraz w związku z innymi nietypowymi sytuacjami powyższy stały plan liturgii może ulec zmianie. 
Informacje na ten temat umieszczane są w planie intencji oraz ogłoszeniach na konkretny tydzień 
(proszę sprawdzać w zakładce aktualności).


Okazja do spowiedzi codziennie ok. 15 minut przed każdą Mszą Św.